Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

KONTAKTY

Jakub Hruška
Luženičky 18,
344 01 Domažlice
tel: +420 606 283 267
napište nám
IČO: 06433014
NEJSEM PLÁTCE DPH

01. 04. 2019

Proč nelepím, nemořím a nelakuji?

Jistě jste si všimli, že veškeré mé výrobky, které jsou určené pro styk s potravinami nelepím, nemořím ani nelakuji. Má to několik důvodů: 

Za prvé, nevěřím tomu, že se lepidla a laky neuvolňují při styku s potravinami do dřeva i když to výrobci deklarují.

Za druhé, nevytvářím tím další zbytečný odpad v podobě plechovek a štětců. Jediný odpad, který vzniká jsou piliny a odřezky dřeva, které dokážu zrecyklovat. Dodržuji pravidla Zero Waste.

Dřevěné nádobí - Jakubovadílna

Za třetí, ani naši předkové neměli lepidla a laky a dřevěné nádobí jim vydrželo věky. 

Dřevo je přírodní materiál, který absorbuje určitou část látek se kterými přijde do styku. Takže pokud dáte do dřevěné misky gulášovou polévku, pravděpodobně ji zbarví do červena. Nicméně nehrozí, že polévku budete pojídat s kousky laku, byť údajně nezávadného.

Za čtvrté, lepením bych sice získal např. větší a hlubší  misky, ale zároveň se naruší krásná kresba dřeva, se kterou se můžete setkat pouze u výrobků z masivního materiálu. A to by byla škoda.

Za páté, dovedete si představit, že pojídáté z lepeného porcelánu, keramiky nebo skla?

Za šesté, mořením můžete získat krásnou barvu, ale proč vydávat jasan za mahagon? Stejně jako nemám rád přetvářku u lidí, nemám ji rád ani u dřeva. Když potřebuji misku z tmavého dřeva vysoustružím ji z ořešáku černého, když ze světlého, použiju javor, když z načervenalého vyberu olši.

Tak teď už víte proč nelepím, nemořím a nelakuji. Svoje výrobky ošetřuji pouze směsí z kvalitního rostlinného oleje a včelího vosku.