Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

KONTAKTY

Jakub Hruška
Luženičky 18,
344 01 Domažlice
tel: +420 606 283 267
napište nám
IČO: 06433014
NEJSEM PLÁTCE DPH

17. 02. 2019

Dřevo místo plastu

Trvale přetrvává mylná představa, že díky jeho poréznímu povrchu je dřevo ideálním místem pro chov bakterií. Nedávné vědecké studie však dokazují opačnou situaci: díky své povaze dřevo vysychá extrémně rychle, mnohem rychleji než například plast. Kromě toho obsahuje - v závislosti na druhu dřeva - přírodní antibakteriální látky. Proto má fyzikální i chemické vlastnosti, které působí proti zárodkům. Vědci dokonce mluví o "samočistícím účinku".

Dřevěná miska - dřevěné nádobí


Klíčovým faktorem hygienických vlastností dřeva je zvláštní buněčná struktura materiálu. Má obrovsky vysoký vnitřní povrch, který rychle pohlcuje vodu. Tento takzvaný hygroskopický účinek je společný pro všechny druhy dřeva a zajišťuje, aby se životní podmínky bakterií rychle zhoršily v důsledku dehydratace, takže nakonec zemřou. Kromě toho existuje další chemický účinek, který se ukáže být silnější nebo slabší v závislosti na druhu dřeva. Například borovice a dub obsahují vysoký podíl taninů a polyfenolů, které mají antibakteriální účinek.  


Ukazuje se, že strach z narůstajících bakterií v kuchyni a domácnosti při použití kuchyňských nádob a dřevěného nádobí je zcela neopodstatněný. Použití tohoto nádherného materiálu s jeho příjemným povrchem a přirozeně teplým charisma by už nemělo bránit těmto obavám!